BEZPIECZEŃSTWO

Bezpieczeństwo

Lotniska i dworce w Rosji są bezpieczne. Mnogość służb mundurowych skutecznie przepłoszyła złodziejaszków z tych miejsc. W dużych miastach tak samo jak na całym świecie są rejony, w które nie warto się zapuszczać.

Ułan Ude jest naprawdę spokojne. Co roku przyjeżdża tam sporo turystów z całego świata i nigdy nie słyszałem żeby ktoś padł ofiarą kradzieży czy napaści. Należy jednak zawsze mieć się na baczności, pilnować swojego bagażu a pieniądze przewozić przy sobie ukryte w dwóch różnych miejscach.

Podczas polowania oddalamy się o kilkadziesiąt kilometrów od cywilizacji. Szybka pomoc lekarska jest niemożliwa dlatego przed wyjazdem należy wyjaśnić wszystkie problemy zdrowotne a na miejscu zachowywać się roztropnie. Skręcenie nogi czy poważne skaleczenie praktycznie kończą polowanie. Samodzielne zapuszczanie się w tajgę bez znajomości terenu jest ryzykowne. Utrata orientacji i zabłądzenie to początek poważnych problemów. Wybór niewłaściwego kierunku… i przed nami kilkaset kilometrów lasu. Najlepsze co możemy zrobić w takiej sytuacji to rozpalić ogień, zabezpieczyć się w wodę i czekać na pomoc.

Zwierzyna może stanowić zagrożenie. Szczególnie, łoś i niedźwiedź. Ucieczka czy uskok za drzewo jest skuteczna gdy zaatakuje łoś, jeśli niedźwiedź, uciekając tylko pogorszymy sytuację. Ucieczka przed niedźwiedziem może sprowokować jego atak, którego być może nie chciał wcale przeprowadzić. To instynkt drapieżnika, coś ucieka to trzeba gonić i złapać. Wycofujemy się spokojnie, zwróceni przodem do niego. Można powiększyć sylwetkę przez podniesienie rąk, cały czas staramy się nie patrzyć bezpośrednio na niego tylko kilka metrów obok.

Polowanie na niedźwiedzia zawsze wiąże się z ryzykiem .Zgodnie z prawem Marphiego   może coś pójść nie tak . Ranienie i dochodzenie postrzałka to najczarniejszy scenariusz .DOCHODZENIEM POSTRZAŁKÓW ZAJMUJE SIĘ PRZEWODNIK Z POMOCNIKIEM .Jeśli jednak będziesz miał chęć w tym uczestniczyć  nikt Ci nie zabroni to wszak Twój niedźwiedź i Twoje ryzyko za które płacisz spore pieniądze 🙂

Przepisy dotyczące bezpieczeństwa w obchodzeniu się z bronią w Rosji i Kazachstanie są takie jak u nas .