PRZEWÓZ TROFEÓW

Przewóz trofeów

Z punktu widzenia polskiego prawa istotny jest podział na drapieżniki, kopytne i ptactwo. Drapieżniki nie wymagają odprawy weterynaryjnej natomiast kopytne i ptaki wymagają.

Odprawa weterynaryjna odbywa się na podstawie międzynarodowego świadectwa weterynaryjnego, które otrzymujemy w Rosji. Polskie służby weterynaryjne i celne traktują odprawę trofeów z kopytnych i ptactwa identycznie jak import 100 ton drobiu 🙂 Karkołomność tej procedury graniczy z absurdem. Jest również kosztowna. Chcąc tego uniknąć kupujemy bilet lotniczy z Berlina. Niemieckie służby traktują myśliwych jak ludzi a nie „dojne krowy” więc cała odprawa trwa kilka minut.

Z trofeów, które można pozyskać w Buriacji, niedźwiedź, wilk i ryś wymagają dodatkowego dokumentu tzw. CITES. Dokument ten wydawany jest przez Ministerstwo Środowiska kraju pochodzenia oraz kraju docelowego. Czas oczekiwania na oba papierki to pół roku czasem krócej. Z tego powodu trofeów z tych gatunków nie możemy zabrać zaraz po zakończeniu polowania. Trofea te zostaną przesłane spedycją zaraz po otrzymaniu dokumentu CITES.

Jeśli chodzi o głuszca, to należy pamiętać, że jest to w Polsce gatunek chroniony (nie wymagany CITES) dlatego przed wyjazdem należy uzyskać zezwolenie na wwóz do Polski.

Wszystkie te dokumenty załatwia nasze biuro.